Restoranların kronik No-Show sorununa kalıcı bir çözüm: Ön ödemeli rezervasyon

Restoranların kronik No-Show sorununa kalıcı bir çözüm: Ön ödemeli rezervasyon

Restoranlar için no-show; kârlılık oranını düşüren, verimsizliği arttıran, ciddi oranlarda zarara sebep olan kronik bir problemdir. Rezervasyonunu konfirme eden misafirin rezervasyonuna gelmemesi, o misafir için yapılan hazırlıklar, ayırılan masa, doluluk sebebiyle alınmayan diğer rezervasyonlar gibi nedenler doğrultusunda zarar olarak sonuçlanır.

Özellikle Fine Dining restoranlar için no-show oranlarını düşürmek, iş süreçlerinin bir gereği olup mutlaka tamamlanmasına ihtiyaç duyulan hedefler arasında kendini gösterir. Peki Rezervem ön ödemeli rezervasyon özelliğiyle no-show oranlarını büyük ölçüde azaltabileceğinizi biliyor muydunuz? Restoranların kronik problemine kalıcı bir çözüm sunan restoran ön ödemeli rezervasyon özelliği ile restoranınızın kapalı gişe olmasını sağlayın.

Kronik Probleme Kalıcı Çözüm

Ön ödemeli rezervasyon sistemi ile no-show sebebiyle ortaya çıkan zararlarınızı minimize edebilir ve kârlılık oranlarını maksimize edebilirsiniz. Özellikle Fine Dining restoranlar için önemli meblağlarda zarar kalemi teşkil eden no-show oranını düşürmek ve bu soruna kalıcı bir çözüm sağlamak çok kıymetlidir. Rezervem ön ödemeli rezervasyon modülü ile misafirlerinizin rezervasyonlara gelme oranında önemli bir yükselme yakalayabilir ve böylece kronik probleminize kalıcı bir çözüm bulabilirsiniz.

Sorumluluk Bilincini Sağlamak

Restoran ön ödemeli rezervasyon sistemi ile amaçlanan, hiçbir zaman misafirlerden hizmet öncesinde ödeme almak değildir. Bu sistem sayesinde misafirlere rezervasyona ilişkin bir sorumluluk yüklenmesi hedeflenir. Rezervasyon için çeşitli miktarlarda ön ödeme yapan misafirin rezervasyon saatinde restoranda olması veya restoranda olamayacaksa dahi bunu rezervasyon saatinden önce restorana bildirmesi sağlanır. Rezervasyon yaptıran misafirlerin rezervasyonlarına gelmemesi veya iptal ettirmesi, hiçbir sorun teşkil etmemekle birlikte rezervasyonun iptal edildiğinin bilgisinin restorana verilmemesi önemli bir problem oluşturur. İptal bilgisi restorana ulaştığında restoran buna ilişkin gerekli adımları hızlıca atacak ve rezerve olarak kapatılan masayı “boş” statüsüne alarak yeni misafirleri bu masada ağırlayabilecektir.

No-show Oranlarını Minimize Edin

Restoran ön ödemeli rezervasyon modülü ile misafirin kartına kişi başı belirlenen ücret gereğince toplam misafir sayısı için bloke işlemi yapılır. Bu yöntem ile rezervasyonu yaptıran misafire, rezervasyona gelmemesi halinde bunu rezervasyon saati öncesinde restorana bildirmesi için bir nevi anımsatıcı bırakılır.

Rezervasyona gelinmeyeceği bilgisi, restorana ulaştırıldığında misafirin kartındaki bloke otomatik olarak kaldırılır ve bu rezervasyon satışa dönüştürülmez. Ön ödemeli rezervasyon sayesinde iptal edilen rezervasyona ilişkin hızlıca aksiyon alınır ve no-show oranları minimize edilir.

Ön Ödemenin Sağladığı Avantaj

Ön ödemeli rezervasyonlar, yapılan ön ödemeyi satışa çevirme olanağını restoranlara vererek önemli bir avantaj elde etmelerini sağlar. Rezervasyona gelmeyen misafirin yaptığı ön ödemeyi satışa çeviren restoran, zararını büyük ölçüde tolere edebilir. Ancak ön ödeme ile amaçlanan genel olarak ön ödemenin satışa çevrilmesi olmadığından ve daha çok misafire sorumluluk yüklemek olduğundan restoranlar, müşteri memnuniyetini sağlamak ve potansiyel müşterilere hitap edebilmek adına söz konusu ön ödemeyi büyük oranda iade etmeyi tercih ederler. Ön ödemeyi iade etme gibi önemli bir olanağın restoranın tercihinde olması dahi kendi başına büyük bir avantaj sağlar. Bütün bu avantajlara sahip olup no-show oranlarını minimize ederek Rezervem ön ödemeli restoran rezervasyonu ayrılacağından yararlanmak için sizce de en doğru zaman gelmedi mi?

Rezervem'in Ön Ödemeli Rezervasyon özelliği ile daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Güncel Blog Yazılarımız

Fine Dining Restoranlarda Rezervasyon ve Misafir Davranışları Raporu 2022
Fine Dining Restoranlarda Rezervasyon ve Misafir Davranışları Raporu 2022

2022 geride kalırken, Rezervem'in restoran rezervasyon sisteminden restoranlarda misafir tercihleri ve rezervasyonlarla ilgili analizler de gün yüzüne çıktı. İşte Rezervem restoranlarında gerçekleşen rezervasyonlar ve misafir tercihlerine göre 2022 r...

Rezervasyon iptali ve No-Show pranlarını düşürmek için bilmeniz gerekenler
Rezervasyon iptali ve No-Show pranlarını düşürmek için bilmeniz gerekenler

Hayat süprizlerle dolu, planlar son dakikada değişebilir veya iptal olabilir. Peki, misafirlerinizin rezervasyonlarına gelmemelerinin nedenleri sadece bu olabilir mi? Aslında nedenler bunlarla sınırlı değil.

No-Show nedir?
No-Show nedir?

Günlük hayatımızda sıklıkla karşılaşılan bir kavram haline gelen no show, başta restoranlar olmak üzere spor tesisleri, uçak biletleri, masaj salonları gibi birçok yerde karşımıza çıkar. Peki no show nedir? No show, en temel şekliyle ifade etmek gere...